Porušení pravidel hospodářské soutěže KIA MOTORS u nejvyššího soudu ve Švédsku nepochodila Precedens pro nezávislý aftermarket v rámci EU

Podmínka poprodejního servisu vozidel omezujících se pouze na autorizované autoservisy, kterou společnost Kia Motors aplikovala na svoji sedmiletou záruku na nová vozidla na švédském trhu, byla vyřešena.

Nejvyšší soud ve Stockholmu zamítl žádost společnosti Kia Motors o opravný prostředek podanou ve snaze dosáhnout obnoveného soudního řízení poté, co obchodní soud uznal společnost vinnou. Důvodem žádosti o obnovení soudního řízení je podle právní analýzy to, že obchodní soud se dle tvrzení společnosti Kia dopustil justičního omylu a nedbalosti.

„Zastáváme názor, že výrok obchodního soudu je explicitní a jasný a zároveň definuje a vysvětluje, jak mají být aplikována pravidla na trhu poprodejních služeb v automobilovém průmyslu a jaký je smysl těchto pravidel,“ řekl Christer Liljenberg, předseda švédské organizace dodavatelů náhradních dílů pro automobily SBF, která v roce 2011 zažalovala společnost Kia Motors kvůli podezření z porušování pravidel hospodářské soutěže.

Podmínky záruky na nová vozidla Kia Motors stanovují, že předepsaný servis může vykonávat pouze značkový autorizovaný autoservis. Asociace SBF měla v této souvislosti podezření na omezování hospodářské soutěže, a proto následně podala na společnost Kia Motors oznámení ke švédskému Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se však rozhodl nepřijímat opatření, přestože souhlasil se zprávou SBF v tom, že záruční podmínky Kia Motors pravděpodobně porušují nařízení Komise (EU) č. 461/2010.

„Částečně na základě vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, podle něhož se pravděpodobně jedná o porušení pravidel hospodářské soutěže, a částečně na základě našeho vlastního přesvědčení a s podporou našich členů se asociace SBF následně rozhodla podat na Kia Motors žalobu u obchodního soudu, který ve Švédsku rozhoduje v záležitostech trhu a hospodářské soutěže,“ sdělil Christer Liljenberg

V prosinci 2012 švédský obchodní soud odsoudil společnost Kia Motors za porušení pravidel hospodářské soutěže a uložil jí pokutu ve výši 5 milionů SEK . Společnost musí rovněž uhradit soudní výlohy SBF. Kromě zamítnutí žádosti o nový soudní proces u nejvyššího soudu bylo společnosti Kia Motors nařízeno nahradit výdaje na právní zastupování, které asociaci SBF vznikly ve spojení s žádostí o opravný prostředek.

„Rozhodnutí soudu má zásadní význam a může být vnímáno jako precedens pro nezávislý aftermarket v rámci EU. Záruční podmínky Kia Motors mají dopad nejen na automobilový aftermarket, ale i na majitele a uživatele automobilů,“ vysvětlil Christer Liljenberg.

Rozhodnutí švédského soudu je první svého druhu v EU.

Vydala švédská asociace dodavatelů náhradních dílů pro automobily SBF dne 25. ledna 2016.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace